This tool is non-stock and not returnable
Product Id: CXDCS 0600APW
EDP: 20050
Sizes
| Diameter (DC) | 6mm |
|---|
| Diameter Dec | .2362 |
|---|
| Flute Length (LCF) | 28mm |
|---|
| Flute Length Dec | 1.1024 |
|---|
| Overall Length (OAL) | 66mm |
|---|
| Overall Length Dec | 2.5984 |
|---|
| Shank Diameter (DCONMS) | 6mm |
|---|
| Shank Diameter Dec | .2362 |
Specifications
| Coating | ALtima® Plus |
| Country of Origin | USA |
| Helix Angle | 30° |
| Included Angle (SIG) | 140°-142° |
| Material | Carbide |
| NOF RH | 2 |
| Shank Type | Weldon |
| Specification | DIN 6537 K |
| Tool Construction | Coolant |
| Trade Name | Cyclone XD |
| Weight | 0.0498 |